روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت شاهدین عینی می‌گویند خروجی‌های محل حادثه برای عبور خودروهای تشریفات به صورت موقت بسته شده بودند و همین امر منجر به ازدحام جمعیت گشت.alt

شاهدین عینی: سعودی‌ها راه‌های خروجی در منا را برای عبور خودروهای تشریفاتی بسته بودند


به گزارش حماسه نیوز، شاهدین عینی که در زمان حادثه دلخراش مراسم حج در صحنه حاضر بودند می‌گویند نیروهای امنیتی به طور موقت خروجی‌های یک حوزه را که پر از زوار بوده بسته بودند، و همین امر منجر به ازدحام حجاج شد.

نیویورک‌تایمز می‌نویسد زوار به خالد صالح، یکی از کارکنان دولت عربستان سعودی، که پس از شنیدن صدای فریاد و آژیر به محل حادثه شتافته بود، گفته‌اند که برخی از خروجی‌ها برای اینکه خودروهای تشریفات رد شوند بسته شده بودند.

این در حالی است که خالد الفالح، وزیر بهداشت عربستان سعودی، در بیانیه‌ای مدعی شده که ازدحام مذکور به دلیل عدم تبعیت برخی زوار از دستورالعمل‌ها و درخواست‌های مقامات مسئول رخ داده است.

پیشتر روزنامه الدیار لبنان در گزارشی اعلام کرده بود حضور کاروان پسر پادشاه عربستان سعودی در سرزمین «منا» موجب تغییر حرکت حجاج و فاجعه مرگبار شده است.

کاروان سلمان بن عبدالعزیز، جانشین ولیعهد سعودی، پسر شاه و وزیر دفاع در مرکز منا، علت اصلی تغییر حرکت زائران بیت الله الحرام و مرگ صدها نفر در سرزمین منا بوده است.

روزنامه الدیار گزارش داد: "حقیقت این است که هنگام ازدحام حجاج در منا، محمد بن سلمان تصمیم گرفت در این مراسم شرکت کند، پس با کاروانی شامل 200 نیروی ارتشی و 150 نیروی پلیس که از همه طرف آن را همراهی می‌کردند وارد جمعیت شد و به مرکز منا رسید. در این لحظه جهت حرکت حجاج تغییر و حتی به جهت عکس حرکت اولیه تبدیل شد تا بسرعت ازدحام شدیدی میان حجاج حاصل شد."

آخرین بروزرسانی (شنبه, 04 مهر 1394 ساعت 12:55)