شراره‌های انتفاضه قدس از پنجشنبه 9 مهر 1394 برابر با اول اکتبر 2015 میلادی شعله ور شد، خیزشی گسترده در کرانه باختری، قدس اشغالی و نوارغزه که در واکنش به تجاوزات رژیم اشغالگر قدس به مسجد مبارک الاقصی و هتک حرمت مقدس قدس شکل گرفته است.alt

حرکت بدون توقف قطار انتفاضه؛اعراب دیگر کاری به فلسطین ندارند

به گزارش حماسه نیوز، انتفاضه قدس تا این لحظه حدود 50 شهید و صد‌ها زخمی به جا گذاشته است و طی این مدت، نظامیان صهیونیست شمار زیادی از جوانان فلسطینی را بازداشت کرده اند.

نظامیان صهیونیست در کنار حمله به فلسطینی‌های خشمگین با استفاده از گاز اشک آور، بمب‌های صوتی و گلوله‌ جنگی، از اقدامات تحریک آمیز و جنایتکارانه شهرک نشینان صهیونیست هم حمایت می‌کنند و وزیران کابینه نتانیاهو به صراحت خواستار تسلیح شهرک نشینان صهیونیست شده‌اند.

این در حالی است که آمریکا به عنوان مهمترین حامی رژیم صهیونیستی به دفاع تمام قد از کشتار و سرکوب ملت فلسطین به دست این رژیم پرداخت و طبق معمول این جنایات را با عنوان دفاع تل آویو از خویش توجیه کرد تا بار دیگر دروغ مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر برای جهانیان اثبات شود.

با وجود نابرابری مطلق در زمینه نظامی و تسلیحاتی میان ملت فلسطین و رژیم اشغالگر قدس که حتی شهرک نشینان خود را به سلاح مجهز کرده است، جوانان فلسطینی با تکیه بر حداقل امکانات و گزینه موفق عملیات استشهادی که عملیات بئرالسبع علیه نظامیان صهیونیست بهترین نمونه در این زمینه است، طی روزهای اخیر ضربات کوبنده‌ای به اشغالگران قدس وارد کرده و موجی از رعب و وحشت در میان صهیونیست‌های مهاجر یا ساکنان وارداتی فلسطین اشغالی به وجود آورده‌اند.

عزت الرشق از اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس، عملیات بئرالسبع را یک تحول بزرگ در زمینه عملیات‌های مقاومت ملت فلسطین دانسته که به گفته وی، انتفاضه قدس را وارد مرحله غیرقابل برگشت کرده است.

به اعتقاد الرشق، عملیات بئرالسبع، دشمن غاصب را غافلگیر کرده و چشم‌انداز جدیدی برای انتفاضه بدون توقف ملت فلسطین گشوده است .

داود شهاب سخنگوی جنبش جهاد اسلامی، عملیات شجاعانه اخیر در بئرالسبع را دارای دو پیام دانسته است، اولین پیام این است که انتفاضه قدس با وجود تشدید اقدامات سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی، همچنان ادامه دارد و روز به روز بر دامنه آن افزوده می‌شود و بعد دوم آن این است که چنین عملیاتی، پاسخ کاملا طبیعی و منطقی به کشتار مستمر فلسطینی‌ها در مناطق مختلف به شمار می‌رود.

اقدامات شجاعانه و شهادت طلبانه جوانان فلسطینی، پوشالی بودن دیوار حائل و همچنین ناکارامدی گزینه بهره گیری صهیونیست‌ها از تشکیلات خودگردان برای سرکوب هرگونه قیام و انتفاضه ملت فلسطین را اثبات کرده است.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عملیات استشهادی اخیر فلسطینیان در بئرالسبع را اقداماتی تروریستی خوانده بود.

این در حالی است که مسئول روابط خارجی حماس بر گسترده‌تر شدن دامنه اعتراضات مردمی و قیام فلسطینیان علیه رژیم اشغالگر قدس در سرتاسر سرزمین اشغال شده فلسطین با توجه به تشدید تجاوزات و اقدامات جنایات صهیونیست‌ها در قدس و کرانه باختری اشغالی تاکید کرده است.

از لحظه آغاز مبارزات گسترده ملت فلسطین، یورش نظامیان صهیونیست به منازل آنها در کرانه باختری و اقدامات سرکوبگرانه تل آویو تشدید شده است

این در حالی است که محمود الزهار از رهبران جنبش حماس تاکید کرده است آنچه در سرزمین فلسطین می‌گذرد، یک انتفاضه واقعی است و انتفاضه قدس در سراسر فلسطین آغاز شده است و هیچ کس نمی‌تواند آن را متوقف کند و همه وظیفه دارند در آن مشارکت کنند. الزهار خواستار حمایت تسلیحاتی از انتفاضه مردم فلسطین در کرانه باختری شده است.

حضرت آیت الله امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی هم بارها بر ضرورت مسلح شدن کرانه باختری برای مبارزه قاطعانه‌تر با رژیم اشغالگر قدس تاکید کرده اند.

بررسی روند تحولات اخیر در کرانه باختری، کرانه باختری و قدس اشغالی نشان‌ می‌دهد که خشم و انزجار مردم فلسطین از اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به ویژه علیه مسجدالاقصی قبله نخست مسلمانان و روند یهودی سازی قدس، جرقه اصلی انتفاضه قدس را روشن کرده است، چرا که مردم مظلوم و بی‌دفاع فلسطین به این نتیجه رسیده اند که رژیم اشغالگر قدس هرگز زبان منطق و گفت‌وگو را نمی‌فهمد و این رژیم مغرور فقط زبان زور را می‌فهمد و تشکیلات خودگردان هم به دلیل رویکرد سازشکارانه و همسویی امنیتی با رژیم اسرائیل، به سرکوب ملت فلسطین و انتفاضه آنها می‌ اندیشد تا حمایت آنها و ادعاهای اخیر ابومازن درباره حمایت از ملت فلسطین، دروغی بیش نیست. ملت فلسطین همچنین این حقیقت را باور کرده است که حکام مدعی عرب عملا آنها را رها کرده اند و در اتوبان سازش با رژیم صهیونیستی با یکدیگر مسابقه گذاشته اند.

نگاهی به انتفاضه‌های اول و دوم

انتفاضه نخست مردم فلسطین که به انتفاضه سنگ هم معروف است، از هشتم دسامبر 1978 آغاز شد و تا زمان برگزاری کنفرانس سازش مادرید در سال 1993 ادامه یافت.اقدام جنایتکارانه صهیونیست‌ها در زیر گرفتن چند کارگر فلسطینی در ایست بازرسی بیت حانون در شمال غزه با یک کامیون و شهادت چهار کارگر بی‌دفاع، شراره‌های انتفاضه نخست را روشن کرد که به شهرها و روستاهای مختلف گسترش یافت و ماشین کشتار صهیونیست‌ها، 1300 فلسطینی را به شهادت رساند،

شعله‌های این انتفاضه به طور موقت با امضای قرارداد ننگین اسلو میان رژیم صهیونیستی و سازمان آزایبخش فلسطین(ساف) در سال 1991 هر چند خاموش شد، اما همچون آتش زیر خاکستر، شراره‌های انتفاضه دوم را چند سال بعد روشن کرد که به انتفاضه الاقصی معروف شد و آن زمانی بود که آریل شارون نخست وزیر مقبور رژیم صهیونیستی روز 28 سپتامبر 2000 میلادی به همراه شمار زیادی از نظامیان صهیونیست، در اقدامی تحریک آمیز و هتاکی آشکار به قبله نخست مسلمانان وارد مسجدالاقصی شد.

این اقدام آتش خشم و قیام فلسطینی‌ها را در شهرها و روستاهای کرانه باختری و نوار غزه روشن کرد.شهادت محمد الدوره در روز دوم انتفاضه الاقصی از مهمترین عوامل تشدید قیام و انتفاضه ملت فلسطین شد، نظامیان صهیونیست این کودک 11 ساله را در حالی که در کنار پدرش پناه گرفته بود، به طرز وحشیانه‌ای به شهادت رساندند.

در جریان انتفاضه دوم، مناطق مختلف فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه آماج حملات نظامیان تا دندان مسلح صهیونیست قرار گرفت و اشغالگران به سرکردگی شارون، حربه ترور رهبران مبارز فلسطینی و سیاستمداران همسو با مقاومت را برای خاموش کردن شراره‌های انتفاضه الاقصی در پیش گرفتند که مهمترین ترور صورت گرفته، به شهادت رساندن شیخ احمد یاسین بنیانگذار جنبش حماس بود با این حال این اقدامات جنایتکارانه به پیشرفت مقاومت منجر شد.

سرانجام در پی توافق آتش بس امضا شده در جریان اجلاس شرم الشیخ مصر با توطئه حکام سازشکار عرب، شراره‌های انتفاضه دوم به طور موقت در هشتم فوریه 2005 میلادی خاموش شد تا اینکه یک دهه بعد یعنی در سالی که به سر می‌بریم، سال 2015 میلادی(1394شمسی)، اول اکتبر برابر با پنجشنبه 9 مهر 94، آتش زیر خاکستر خاموش شده انتفاضه دوم، شعله ور شد و آغاز انتفاضه قدس، موجی از رعب و وحشت را در میان اشغالگران قدس به وجود آورد.

اعراب دیگر کاری به فلسطین ندارند؛ ایران و مقاومت تنها حامی ملت فلسطین

بی‌ اعتنایی رژیم‌های عربی به رنج و مشکلات ملت فلسطین و متاسفانه خیز برداشتن بیشتر این رژیم‌ها به سمت سازش با رژیم اشغالگر قدس، به صهیونیست‌ها برای تشدید سرکوب ملت فلسطین چراغ سبز نشان داده است.

رژیم‌های عربی و در راس آنها عربستان، قطر و امارات به جای حمایت از ملت فلسطین و تقویت تسلیحاتی مقاومت، تمام هم وغم و اهتمام خود را به ناامن کردن کشورهای عربی و کشتار مسلمانان به ویژه در سوریه از طریق تشکیل گروه‌های تروریستی تکفیری با آموزه‌های وهابیتی که غیر خود را کافر می‌داند، اختصاص داده اند و به جای حمایت از منافع ملت‌های عربی و حقوق آنها که همواره سنگ آنها را به سینه می‌زنند و برای آنها به ویژه ملت سوریه و ملت یمن اشک تمساح هم می‌ریزند، حرکت در راستای منافع آمریکا و فرزند نامشروعش، رژیم صهیونیستی اولویت نخست امروز رژیم‌های عربی سازشکار است.مبلغان وهابی سعودی اخیرا بیانیه مشترکی صادر کرده و از گروه های تروریستی در سوریه خواستند متحد شوند، در حالی که هیچ گاه در حمایت از ملت فلسطین موضعی‌ نگرفته و یا بیانیه‌ای صادر نکرده‌اند.

اذعان عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در گفت‌وگو با یک روزنامه صهیونیستی مبنی بر این‌که برای عربستان،‌مسئله فلسطین دیگر مسئله نخست و دارای اولویت نیست، بلکه یمن و سوریه در صدر اولویت‌های سعودی‌هاست، عمق توطئه رژیم‌های سازشکار عربی علیه ملت فلسطین و قبله نخست مسلمانان را نشان می‌دهد.

اگر تنها بخش اندکی از پول‌ها و سلاح‌هایی را که رژیم‌های سازشکار عربی در اختیار گروه‌های تروریستی وابسته به خود در سوریه و عراق و مناطق دیگر قرار دادند، در اختیار ملت فلسطین و گروه‌های مقاومت قرار می‌گرفت، بی‌شک روند معادلات صحنه فلسطین به طرز چشمگیری به نفع ملت فلسطین و مقاومت تغییر می‌کرد.

شیخ حسن المصری از اعضای جنبش امل در سخنانی درباره مسئله فلسطین و وضع مسجدالاقصی ابراز عقیده کرده است در فلسطین به اسلام بی احترامی و عربیت تحقیر می‌شود، شهرک سازی اسرائیلی تمام روستاهای فلسطینی را در نوردیده است که همگی با تایید رسمی عربی و رسانه‌های خارجی دنبال می‌شود و اعراب تنها کاری که بلد هستند این است که چگونه مردم را در سوریه و عراق به قتل برسانند.

اعراب تماشاچی کشتار و سرکوب ملت فلسطین

قبلان قبلان از اعضای جنبش امل لبنان به ریاست نبیه بری(رئیس پارلمان لبنان)، این سئوال را مطرح کرده است از کجا آغاز کنیم، از سوریه یا مصر، بحرین، عراق و یمن یا از فلسطین که شاهد اقدامات تروریستی دشمن صهیونیستی در حق ملت فلسطین است؟ چرا اعراب تماشاچی هستند و هیچ اقدامی به خاطر ملت فلسطین و مسجدالاقصی مبارک انجام نمی‌دهند، آیا این اعراب نیستند که ادعا می‌کنند فلسطین مسئله مرکزی و محوری است؟ چرا اتحادیه عرب به خاطر ملت فلسطین دست به تحرکی نمی‌زند، در حالی که به خاطر ملت سوریه دست به تحرک زد؟آیا ملت فلسطین شایستگی آن را ندارد که مسئله‌اش در محافل بین المللی مطرح و پیگیری شود؟

شیخ حسن شریفه یکی دیگر از اعضای جنبش امل لبنان گفت برخی تلاش می‌کنند کشورهای عربی را به کشورهای مصرف کننده که تولید کننده نباشند، تبدیل کنند به ویژه ما می‌بینیم که گروه‌های تروریستی همچون داعش و جبهه النصره با اقدامات تروریستی خود، زیرساخت‌ها و موسسات اقتصادی و تجاری را در این کشورها هدف قرار می‌دهند که این اقدامات کاملا با آنچه رژیم اسرائیلی در جنگ سال 2006 علیه لبنان انجام داد، هماهنگ است که طی آن کارخانه‌های لبنان را ویران کرد.

شگرد حامیان رژیم صهیونیستی برای منحرف کردن نگاه‌ها از دشمن اصلی جهان اسلام

ایران‌هراسی حربه و شگرد حامیان رژیم‌ صهیونیستی برای جابجا کردن دوست و دشمن واقعی ملت فلسطین است که این سیاست را رژیم‌های سازشکار عربی و در راس آنها عربستان سعودی با تکیه بر رسانه‌های پرتعداد و وابسته به خود در سطح منطقه و جهان به پیش می‌برد، بر اساس این سیاست،‌آنها تلاش می‌کنند ایران را دشمن نخست جهان عرب معرفی کنند و در عمل بر جنایات مستمر رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین و قدس اشغالی سرپوش گذاشتن و با تشدید حملات طایفه‌ای و متعصبانه به ایران، نگاه‌ها را از عامل اصلی مشکلات و رنج‌های ملت فلسطین یعنی اشغالگری رژیم صهیونیستی و حتی مشکلات کشورهای عربی به سمت ایران جلب کنند.

ادعاهای روز دوشنبه(27 مهر) عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان علیه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اشغال کشورهای عربی دقیقا در راستای همین ماموریت محوله از سوی آمریکا به سعودی‌ها و متحدانشان در منطقه برای تشدید ایران هراسی و تخریب وجهه جمهوری اسلامی ایران و تقویت جایگاه رژیم صهیونیستی و آماده کردن افکارعمومی عربی و متقاعد کردن آنها به برقراری رابطه علنی با اشغالگران قدس است با این ادعا که ایران عامل همه مشکلات کشورهای عربی است و به این ترتیب با دشمن سازی سفارشی، نگاه‌ها از دشمن اصلی و واقعی امت اسلام یعنی رژیم صهیونیستی به سوی دشمن ساختگی و فرضی یعنی ایران منحرف شود، ایرانی که به گواه گروه‌های مقاومت فلسطین از مهمترین حامیان ملت فلسطین و مقاومت است، ایرانی که به اعتراف فواد معصوم رئیس جمهور عراق اگر حمایت‌های تهران نبود، تروریست‌های تکفیری در بغداد جولان می‌دادند، ایرانی که اگر حمایت‌هایش نبود، تروریست‌های تکفیری امروز دمشق را جولانگاه خود قرار داده بودند .

ایران حامی واقعی ملت فلسطین

عبدالستار قاسم از تحلیلگران عرب در مقاله‌ای تاکید کرده است ایران پشتیبان و حامی حقوق ملت فلسطین است.
به گفته وی، رژیم‌های عربی با رژیم اشغالگر همپیمان شده اند و بر خلاف سال‌های گذشته که روابط مخفیانه با این رژیم داشتند، اکنون عملا از رژیم اسرائیل حمایت نظامی و امنیتی می‌کنند، حتی اگر این کار به قیمت ضربه خوردن امنیت اعراب باشد.

وی با اشاره به بی‌اعتنایی جامعه به اصطلاح بین الملل به مسئله فلسطین و رویگردانی اعراب سازشکار از ملت فلسطین، تصریح کرده است اگر حمایت‌های ایران و حزب الله لبنان نبود، پیشرفت چشمگیر مقاومت فلسطین ممکن نبود.
بر خلاف ادعاهای الجبیر و تلاش‌های وی برای بدبین کردن ملت‌های عرب به ایران، عبدالستار قاسم تاکید می‌کند که ایران و حزب الله بر مواضع اصولی خود ثابت قدم هستند و فلسطینیان باید آنها را همپیمان و شریک خود بدانند،حتی اگر این کار خشم رژیم‌های عربی را به دنبال داشته باشد، زیرا تنها حامی حقیقی ما فلسطینی‌ها، ایران و حزب الله هستند که نگاه ایدئولوژیک و برخاسته از باور و عقیده اسلامی به مسئله فلسطین دارند، نگاهی که صرفا یک مسئله اسلامی است که اهمیت آن برخاسته از وجود مسجدالاقصی و قدس شریف است.

مقام معظم رهبری اخیرا در سخنان مهمی گفته بودند متاسفانه برخی گروه‌های اسلامی در کشورهای منطقه جای دوست و دشمن را اشتباه گرفتند و ضربه‌اش را هم خوردند. با توجه به این سخنان، سرنوشت تلخ اخوان المسلمین مصر و عمر کوتاه دولت آنها را می‌توان بهتر ارزیابی و تحلیل کرد.

قبلان قبلان عضو جنبش امل لبنان به حمایت جمهوری اسلامی ایران از مسئله فلسطین و پایبندی به مواضع اصولی‌اش در این زمینه اشاره و تاکید کرد آیا ایران زمان شاه که حکومت آن(رژیم پهلوی)همپیمان دشمن اسرائیلی بود، دوست اعراب نبود، چطور ممکن است که امروز پس از پیروزی انقلاب اسلامی که ایران دوست ملت و مسئله فلسطین شده است، دشمن اعراب باشد؟

مردم فلسطین امروز کاملا متقاعد شده اند که دیگر نباید به جهان عرب و حکام سازشکار آن امید ببندند که به آنها کمک کند و تنها حامی واقعی آنها جمهوری اسلامی ایران است که بی‌منت و بی‌دریغ از مقاومت بر ضد اشغالگری و حقوق مظلومان و مستضعفان حمایت می‌کند و این حمایت در چارچوب سیاست‌های اصولی و انقلابی ایران قرار دارد و تغییر ناپذیر است، انقلابی که نقش اساسی و اصلی در الگوبرداری ملت فلسطین از آن برای بازپس گیری حقوق مشروع و غصب شده خود داشته است.

اخیرا یک گزارش محرمانه درباره حقایق رژیم اشغالگر قدس که به طور مشترک توسط یکی از کمیسیون‌های کنیست و نخست وزیر رژیم آماده شده بود، این حقیقت فاش شده بود که با توجه به شرایط موجود، فروپاشی این رژیم غاصب اجتناب ناپذیر بوده و باید شمارش معکوس برای آن را آغاز کرد، مقام معظم رهبری هم چندی پیش بر فروپاشی رژیم اشغالگر قدس در آینده نزدیک تاکید کرده بودند.

هر چند دیگر امیدی به حکام سازشکار عرب برای حمایت از ملت فلسطین نیست و اعراب آنها را تنها گذاشته‌اند، با این حال ملت‌های مسلمان و آزاده و وجدان‌های بیدار جهان وظیفه دارند از مبارزات بر حق ملت فلسطین برای بازپس گیری حقوق مشروعشان حمایت کنند و آنها را در برابر ماشین کشتار و سرکوب صهیونیست‌ها که از حمایت‌های نامحدود مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر و در راس آنها آمریکا برخوردارند، تنها نگذارند. قطار انتفاضه سوم چند هفته‌ای است که به راه افتاده و با وجود گردنه‌ها و موانع فراوان پیش رو مصمم است به حرکت خود تا رسیدن به اهداف نهایی ادامه دهد، تفاوت این انتفاضه با انتفاضه‌های قبلی این است که حتی دیوار حائل و تشدید اقدامات امنیتی و سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی و همپیمانی و همسویی رژیم‌های عربی مدعی حمایت از ملت فلسطین و در راس آنها آل سعود و همکاری امنیتی تشکیلات خودگردان با تل آویو دیگر نمی‌توانند انتفاضه را مهار کنند

همانطور که محمود الزهار تاکید کرده است ملت فلسطین تا زمانی که صهیونیست‌ها در سرزمینشان حضور دارند و به هتک حرمت مقدسات خود در قدس و مناطق دیگر ادامه می‌دهند، به انتفاضه و مقاومت خود ادامه خواهند داد.ملتی که با تکیه بر ایمان و باور به حقانیت مسئله خود و پشتوانه حمایت‌های ملت‌های آزاد و مسلمان و در راس آنها ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران و مقاومت لبنان و قطع امید از اعراب مرتجع سازشکار و با وجود دستان خالی و خیانت‌ها و توطئه چینی برخی طرف‌های عربی و همپیمانی آنها با غاصبان قدس، عزم خود را برای پیمودن مسیر قیام و مبارزه تا رسیدن به مقصد نهایی یعنی آزادی سرزمین خود از اشغال اشغالگران قدس جزم کرده است.

آخرین بروزرسانی (چهارشنبه, 29 مهر 1394 ساعت 10:47)